Ви можете подумати, що аспірин та ібупрофен взаємозамінні, коли йдеться про полегшення болю, але це не так.
Маючи в домашньому арсеналі кілька пігулок однієї й тієї ж дії, складно вибрати – яку і коли пити? Два безрецептурні препарати, які здаються найбільш взаємозамінними, це аспірин та ібупрофен: обидва є нестероїдними, протизапальними препаратами (НПЗП), які випускаються на ринку протягом багатьох років. Але зачекайте, вони схожі, але не взаємозамінні також як і німесил про їх відмінності з ібупрофеном читайте тут https://studioleo.com.ua/?p=36161.
“Лише аспірин, а не ібупрофен, належить до групи хімічно зв’язаних сполук, які називаються саліцилатами”. «Саліцилати – це група хімічних речовин, що зустрічаються у природі, які використовуються для лікування захворювань протягом тисячоліть». Саліцилати природним чином містяться в таких продуктах, як родзинки та абрикоси, а також в інших фруктах та овочах.
Як аспірин, так і ібупрофен знімають біль, блокуючи простагландини – природні гормоноподібні речовини в організмі – і це зменшує біль та набряклість. Але на цьому порівняння закінчуються. Тож у яких випадках використовувати той чи інший препарат?
У яких випадках використовувати ібупрофен?
Діти віком до 12 років можуть використовувати ібупрофен або ацетамінофен (Tylenol), наприклад, під час одужання від грипу. Аспірин не підходить, тому що він може бути смертельним для підлітків та дітей віком до 12 років. Це оскільки аспірин збільшує ризик розвитку серйозного, часто смертельного стану, відомого як синдром Рейе. Хоча в поодиноких випадках хвороба Рейє зустрічається у немовлят або молодих людей, найчастіше це ризик для людей молодших 18 років, які перенесли вірусну інфекцію, таку як грип, і приймають препарати, що містять аспірин. Навіть якщо ми не зважаємо на ці категорії людей, однозначно краще приймати ібупрофен для позбавлення від болю. Вплив ібупрофену на клітини крові або тромбоцити менш значущий, що робить його кращим варіантом для особистого полегшення.
У яких випадках використовувати аспірин?
У разі високого ризику серцевого нападу: щоденна низька доза аспірину може допомогти запобігти серцевому нападу, якщо ви вже знаходитесь в групі ризику. Це тому, що аспірин зменшує скупчення крові та підтримує кровообіг у вашому серці. Зверніть увагу, що будь-хто, хто має алергію на аспірин або кровотечу в анамнезі, повинен уникати цієї терапії.
Коли краще НЕ використовувати ні аспірин, ні ібупрофен?
Вагітність: вагітні жінки повинні уникати як аспірину, так і ібупрофену через можливі ускладнення. Тому найкраще поговорити з лікарем, перш ніж використовувати будь-які знеболювальні під час вагітності.
Розлади згортання крові або гемофілія: Пацієнтам з будь-яким типом розладу зсідання крові слід особливо уникати прийому аспірину, оскільки він може знизити згортання крові. Хоча аспірин та ібупрофен можуть впливати на те, наскільки добре клітини крові працюють, щоб зупинити кровотечу в організмі, аспірин має більший вплив. Будь-яка людина з порушенням згортання крові, яка приймає ібупрофен, повинна уважно стежити за нею, або, як альтернативу, можна розглянути використання ацетамінофену (тайленолу).
Додаткові застереження
Хоча вони не однакові, аспірин та ібупрофен належать до одного класу і, отже, їх не можна приймати разом. Це може збільшити ризик шлункової кровотечі. Деякі лікарі можуть призначати альтернативні препарати для знеболення.
Найпоширенішим зловживанням аспірином є прийом занадто великої дози, особливо без їжі, що викликає спазми у шлунку та дискомфорт. Інше поширене зловживання аспірином – для лікування частого болю при мігрені. «Перевищення добової дози, що рекомендується, або використання аспірину більше двох разів на тиждень може призвести до головних болів». Це також може статися при використанні безрецептурних комбінованих препаратів, які включають кофеїн, аспірин і ацетамінофен.
З іншого боку, ібупрофен може викликати звикання, якщо його використовувати надто часто. Інша проблема, пов’язана з ібупрофеном, – це підвищений ризик серцевого нападу, який є серйознішою проблемою при використанні більш високих доз протягом тривалих періодів часу. Надмірне вживання будь-якого НПЗП несе у собі ризик виникнення проблем із травленням, інфарктом та кровотечами. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо вам потрібні безрецептурні болезаспокійливі засоби на кілька днів.