Гроші можуть впливати на самооцінку, але засновувати самооцінку на зовнішніх факторах, таких як ваш фінансовий стан, ризиковано. Наші зовнішні обставини можуть змінюватися дико та несподівано. Тому, коли ваша думка про себе оповита тим, що у вас є чи чого немає, і ви порівнюєте ці зовнішні чинники з іншими, ваша самооцінка стає дуже нестійкою. Вас легко придушити. І гроші можуть взаємодіяти з нашою самооцінкою у різний спосіб. Як підняти самооцінку дізнайтесь на порталі https://sfp.org.ua/, а також читайте інші цікаві статті з психології.
Бідність та низька самооцінка
Люди, які живуть у злиднях, часто відчувають низьку самооцінку. Нездатність дозволити собі їжу та інші предмети першої необхідності може змусити людей відчути, ніби вони невдахи. Вони можуть засвоїти негативні стереотипи про те, що вони мають бути бідними, тому що вони некомпетентні та глибоко ущербні люди. Така низька самооцінка може призвести до невпевненості у собі та почуття безнадійності.
Багатство та висока самооцінка
Асоціювання багатства та грошей із самооцінкою може бути проблематичним з низки причин.
По-перше, якщо ви вирішите переслідувати багатство в ім’я самооцінки, ви можете приймати рішення в житті, які не відповідають вашим справжнім пристрастям, цінностям та цілям. Ви робитимете кар’єру, тому що це дасть вам багато грошей, навіть якщо ви ненавидите роботу і знаходите її нудною, похмурою, не творчою і повністю суперечить тому, якою ви є людиною.
По-друге, якщо ви зрештою втратите гроші, скажімо, від втрати роботи або невдачі в бізнесі тоді ви можете втратити всю свою впевненість. Очевидно, що абсолютно нормально турбуватися про гроші та оплачувати рахунки в таких ситуаціях, але вам потрібен сильний, стабільний імідж, щоб відновитись та встати на ноги.
По-третє, коли ви дозволяєте грошам диктувати, наскільки ви цінуєте себе, ви дійсно не цінуватимете себе дуже сильно. У глибині душі ми всі хочемо відчувати, що у нас є риси та якості, які дають нам почуття самоповаги та впевненості у собі. Але кількість грошей на нашому банківському рахунку чи інші ознаки багатства – не достатньо, щоби дати нам здорову самооцінку.
Нестача грошей та самооцінка впливає на відносини
Якщо у вас низький дохід, це може вплинути на думку про себе, коли справа доходить до відносин. Це особливо актуально для чоловіків, які вважають, що мають прагнути статусу, який вони можуть асоціювати із зароблянням великих грошей. Людина може ставитися до себе негативно, як до непривабливого, тому що вона не може дозволити собі дорогу квартиру, машину, відпочинок чи харчування поза домом.
Однак для обох статей відсутність грошей на купівлю певних речей може вплинути на самооцінку. Стає набагато легше впевнено зустрічатися і формувати здорові стосунки з кимось іншим, коли ваша самооцінка ґрунтується на ваших особистих якостях.
Порівняння вашого фінансового стану з іншими
Соціальні порівняння, засновані на фінансах, збивають вас з пантелику. Якщо ви асоціюєте багатство зі щастям, успіхом чи чеснотою, то може виникнути спокуса порівняти себе з друзями, знайомими, братами та сестрами чи іншими членами сім’ї та поставити себе на їхнє місце, якщо ви заробляєте менше, ніж вони.
Коли ви порівнюєте себе з іншими, це може завадити вам повністю реалізувати свій потенціал та висловити свої найкращі якості. Наприклад, ви можете вирішити продовжити кар’єру в ім’я пристрасті, незалежно від того, скільки ви зароблятимете. Тим не менш, навіть якщо ви захоплені тим, що ви робите, і це виявляє ваші найкращі здібності та якості, той факт, що ви заробляєте менше в порівнянні з іншими, роблячи те, що ви робите – або порівняно з близькими друзями – може змусити вас сумніватися у собі.
Ось чому важливо цінувати та розуміти свої рішення, життєвий вибір та особисті досягнення самі по собі. Як тільки ви станете працювати над цим, ваша самооцінка не буде так сильно залежати від грошей та життя інших.